Omizje SLAPNIKA

 V četrtek 9. aprila se je na gradu Dobrovo v Viteški dvorani odvila okrogla miza z naslovom ARHITEKTURNA ZAPUŠČINA- BREME ALI PRILOŽNOST?, na temo obnove Slapnika in sodobnega razvoja naselij v zgornjih Brdih.

O tem, ali imajo Brda arhitekturni turistični potencial,  kaj so sodobni trendi v turizmu z vidika prepoznavnosti prostora in zakaj je lahko tradicionalna zapuščena arhitektura priložnost za razvoj,  sta spregovorila doc. dr. Alenka Fikfak ( UL, Fakulteta za arhitekturo), ki je pripravila vsebinski okvir in vodila debato ter Blaž Šolar, ki je predstavil idejno rešitev – celovito prenovo Slapnika v zaključen turistični kompleks s ponudbo za  petične goste, željne odklopa od stresnega vsakdana.

Zanimive prispevke in ideje o tem, kako bi lahko preoblikovali zapuščene predele Brd pa so predstavili še:

 -   Mitja Skubin, občinski urbanist, ki je predstavil trenutno sliko arhitekture Brd, predpisane okvirje gradnje ter  idejno rešitev razvoja Kožbanjskega kota

 -   Peter Ličen, ki je spregovoril o trendih v turizmu in pomenu nastanitvene arhitekture

 -   Martin Simčič, mladi  briški arhitekt, ki je poskušal predstaviti primere dobrega umeščanja arhitekturne zapuščine v  projekte obnove, tako v Brdih, kot po svetu in vzpostavil paralelno primerjavo s Toskano

 -   Mitja Žagar, ki je predstavil primer obnove posestva DVOR v Kozani

 -   Vasja J. Perovič ( dvakratni prejemnik Prešernove nagrade in številnih  mednarodnih priznanj, eminenca v svetovnem merilu), ki je poudaril predvsem pomen ohranjanja arhitekturne identitete okolja.

Poleg gostov iz stroke, so se omizja v zelo velikem številu udeležili lastniki parcel v Slapniku, občinski svetniki, ki so odgovorni za sprejemanje pravih odločitev, ter mladi briški arhitekti, ki bodo oblikovali bodočo podobo briških naselij.

Prepričani smo, da smo s pobudo tega projekta naredili velik in pomemben korak tako pri reševanju žal izgubljene vasice Slapnik, kot tudi pri nadaljnjem trajnostnem razvoju Brd, kot turistične destinacije.