Gradnikovi večeri

V gradu na Dobrovem so se v petek 28. in soboto 29. novembra odvili tradicionalni Gradnikovi večeri, ki spadajo med pomembnejše kulturne dogodke v Brdih in so tudi letos postregli z vrhunskim in raznolikim programom. Oba večera sta bila povezana in vpeta v čezmejne aktivnosti akterjev z letošnjim sloganom  »Zgodbe srca, ki segajo preko meja«.

Organizatorji so jih stkali s partnerji izven regijskih meja, z Založbo Pivec iz Maribora, predstavniki slovenske matice iz  Števerjana in Univerzo iz Nove Gorice, z željo, da bi bilo sporočilo prireditve z več kot 20 letno tradicijo slišano  v širši prostor.

V petek so za barvit uvod v dogajanje poskrbeli predstavniki likovnega društva Dablo. V avli gradu Dobrovo je bila po pozdravnemu nagovoru direktorice Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport Brda, Ariane B. Suhadolnik, ob spremni besedi mentorja Bojana Bense odprta likovna razstava »V sanjavih mladostnih letih«.

Dogajanje se je nato preselilo v Viteško dvorano gradu, ki je ponudila poslastico za ljubitelje poezije.

Popotnici Gradnikovim večerom, ki jo je v imenu Občine Brda izrekel podžupan Žarko Kodermac, je sledila predstavitev nove pesniške zbirke briške ustvarjalke Patricije Peršolja »Šinjorina«. Ob spremljavi multivizijskega vizionarja in vsestranskega glasbenika Lada Jakše je Patricija občinstvu brala v verze ujete zgodbe iz preteklosti prebivalcev Brd. S pronicljivo in samo njej lastno interpretacijo intimnega doživljanja sveta in drobcev preteklosti, ki so brusili briškega človeka, še posebej briško žensko. Nenavadno močno in nenavadno lepo poezijo so obiskovalci nagradili z bučnim aplavzom, večer pa se je v avli gradu zaključil z druženjem ob rujni briški kapljici.

Sobotni večer je potekal v znamenju predstavitve znanstvene monografije »O, zemlja sladka: kamen, zrno, sok«, ki poudarja Gradnikovo prevajalsko delo in njegovo vlogo medkulturnega posrednika. Avtorica doc. dr. Ane Toroš iz Fakultete za humanistiko Univerze v Novi Gorici je zgodbo, ujeto med fotografije in podprto s projekcijo,  predstavila v pogovoru z Danielo Stekar. Ponudila je popolnoma nov pogled na Gradnikovo osebnost in njegov celovit ustvarjalni opus. Predstavitev so nadgradile učenke OŠ Dobrovo ter bivše učenke OŠ Alojza Gradnika iz Števerjana z interpretacijo pesmi Alojza Gradnika. Za glasbeno spremljavo sta na klavirju, kontrabasu in kitari poskrbela izvrstna Marko Korošec in Polona Korošec – Pikaja.

Z obiskom na obeh večerih nas je počastil tudi Gradnikov sin Sergej Gradnik.