Muzej zgodovine Vile Vipolže

Goriški muzej je avlo Vile Vipolže obogatil z razstavo o zgodbi tega dvorca z naslovom Vila Vipolže nekoč in danes. Oglejte si makete, ki pričajo o razvoju renesančne vile, ki je svoj končni videz dobila po številnih prezidavah v baroku ter konec 19. in začetek 20. stoletja.

Spoznajte bogato preteklost Vile Vipolže, zlasti od 15. stoletja naprej, ko so njeni lastniki postali grofje Della Torre. Prvotno lovski dvorec goriških grofov je, kot je razvidno iz razstavljenega dokumenta, 14. aprila 1460 kupil Febo della Torre. Družina je v Vipolžah pogosto bivala in dala poslopju največji sijaj. Ena najbolj znanih osebnosti je bil Rajmund VI., ki ga je Rudolf II. Habsburški tako cenil, da ga je med leti 1590 in 1593 postavil za habsburškega poslanika na beneškem dvoru, leta 1597 pa za poslanika pri Svetem sedežu.

Okoli Vile Vipolže je bil verjetno v 16. stoletju čudovit park, ki ga še danes krasijo najstarejše na Slovenskem rastoče ciprese. Manj sreče je imela vila v 19. in 20. stoletju. Po požaru leta 1800 so jo leto kasneje prodali družini Attems, ki je stavbo uporabljala izključno za hranjenje pridelkov, zlasti vina, ki je bila glavna dajatev kolonskih družin. Konec 19. stoletja je dvorec kupil grof Rudolf Erard Anton baron Teuffenbach, ki pa stare stavbe ni obnavljal, ampak si je raje zgradil novo vilo.

Od 60. let 20. stoletja dalje je bilo vse več prizadevanj za obnovo in revitalizacijo tega čudovitega dvorca. Tako je speča lepotica čakala na leto 2013, ko se je njen današnji razcvet končno začel.

V bližini

#
Muzejska zbirka spominska hiša Alojza Gradnika in Ludvika Zorzuta