Flores Musicae - Festival srednjeveške in renesančne glasbe 2024
29.09.2024 ob 18:00
Festival Flores Musicae je edini festival stare glasbe v zahodnem delu Slovenije ter edini festival pri nas, ki se osredotoča na glasbo srednjega veka in renesanse. Poleg raziskovanja in obujanja slovenske glasbene zapuščine festival oživlja tudi bisere kulturne dediščine, ležeče med Novo Gorico in Goriškimi Brdi.
Bor Zuljan – umetniški vodja festivala Flores Musicae
Program že desetletje dolgo umetniško snuje vrhunski goriški kitarist in lutnjist Bor Zuljan, ki se posveča različnim glasbenim zvrstem v nenehnem zasledovanju sinteze med sodobno in staro glasbo, najrazličnejšimi glasbenimi tradicijami sveta, jazzom ter improvizacijo. Prejemnik številnih nagrad in imenitnih priznanj za njegove samostojne zgoščenke in tiste posnete z njegovo skupino La Lyra, je na Visoki šoli za glasbo v Ženevi magistriral iz kitare (prof. Dušan
Bogdanović), lutnje (prof. Jonathan Rubin) in srednjeveške glasbe (prof. Francis Biggi). Kot asistent na isti šoli vodi raziskovalni projekt o improvizaciji fantazij na lutnji, s katerim nadaljuje doktorski študij v sodelovanju s Centrom za renesančne študije Ricercar ter univerzo v francoskem Touru. Poučuje na dveh ženevskih konservatorijih ter občasno predava na prestižnih svetovno priznanih institucijah.
ADONIA – Zgodba o Veneri in Adonisu skozi oči italijanske renesanse
ENSEMBLE PHAEDRUS (ZDA, Švica, Španija, Nemčija, Italija, Slovenija)
- Miriam Trevisan, glas
- Johanna Bartz, renesančna prečna flavta
- Charlotte Schneider, renesančna prečna flavta
- Luis Martinez Pueyo, renesančna prečna flavta
- Mara Winter, renesančna prečna flavta, umetniško vodstvo
- Bor Zuljan, lutnje, colascione
- Massimiliano Dragoni, tolkala
Ansambel Phaedrus je nastal leta 2018 v Baslu na pobudo ameriške flavtistke Mare Winter. Jedro skupine je štiri-članski konsort renesančnih prečnih flavt, kateremu so se pridružili še italijanska pevka in tolkalist Miriam Trevisan in Massimiliano Dragoni ter umetniški festivala Bor Zuljan. Združila jih je skupna fascinacija nad močno, a prefinjeno lepoto renesančne glasbe ter humanistično filozofijo in retoričnimi praksami, ki so glasbi v 16. in 17. stoletju dale svojstven značaj. S tem v mislih je bilo ime ‘Phaedrus’ izbrano iz Platonovega klasičnega besedila, v katerem je Sokrat trdil, da umetnost retorike izhaja iz norosti, božanskega navdiha in predvsem ljubezni.
Skupina je bila finalist tekmovanja ansamblov stare glasbe v Utrechtu ter leta 2022 izdala prvo zgoščenko Adonia pri belgijski založbi Passacaille, ki je požela veliko dobrih kritik. S tem programom, ki pripoveduje antični mit o Veneri in Adonisu skozi oči italijanske renesanse, se bodo predstavili tudi na festivalu Flores Musicae.
Vstop prost.
Kontakt in informacije:
T: 05 335 40 13
E: pr@kulturnidom-ng.si